Ухвалено рішення Конституційного Суду України № 8-р/2020

Липень 21, 2020

14 липня 2020 року Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі за конституційною скаргою Дерменжи Андрія Вікторовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин першої, другої статті 23 Закону України „Про іпотеку“.

Цим Рішенням Конституційний Суд України визнав, що положення частини першої статті 23 Закону України «Про іпотеку» від 5 червня 2003 року № 898‒IV не суперечать положенням частин першої, другої, четвертої, п’ятої статті 41 Конституції України.

Перевіряючи зазначені положення на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходить з того, що положення частини першої статті 23 Закону № 898 не порушують розумного балансу між правами та інтересами іпотекодержателя (кредитора) і іпотекодавця (набувача іпотечного майна). До того ж факт обізнаності набувача іпотечного майна щодо перебування нерухомого майна в іпотеці не має істотного значення, адже відчуження предмета іпотеки іпотекодавцем за згодою або без згоди іпотекодержателя жодним чином не припиняє іпотеки. Водночас добросовісний набувач іпотечного майна, до відома якого не доведено інформацію про те, що нерухоме майно є предметом іпотеки, володіє достатніми засобами юридичного захисту, передбаченими чинним законодавством України, у разі порушення його конституційного права власності, а також вимог закону при вчиненні правочину.

Конституційний Суд України зазначає, що положення частини першої статті 23 Закону № 898, які визначають наслідки переходу права власності на предмет іпотеки до третьої особи, безпосередньо не стосуються питання позбавлення іпотекодавця (набувача іпотечного майна) права власності на предмет іпотеки або ж його примусового відчуження у зв’язку зі зверненням стягнення на предмет іпотеки.

З рішенням Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26 березня 2020 року можна ознайомитись тут.

Для нормального відображення та для використання усіх можливостей сайту
увімкніть JavaScript у налаштуваннях переглядача. Після варто перезавантажити сторінку.