Роль та значення аналітично-статистичної роботи у судовій системі України

Січень 16, 2019

Судова влада в Україні покликана бути найміцнішим гарантом дієвого та своєчасного захисту прав і свобод громадян.

Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», окрім здійснення правосуддя, апеляційний суд аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику як власну, так і судів першої інстанції відповідного апеляційного округу, а також надає місцевим судам методичну допомогу у застосуванні законодавства.

Судова статистика в Україні визначає мету, завдання та основні напрямки роботи судів України щодо вдосконалення процесів збору, обробки, аналізу, поширення та оприлюднення статистичних даних про роботу судової системи, а також стан здійснення правосуддя в Україні.

Мета судової статистики – вироблення якісних статистичних даних з метою задоволення інформаційних потреб органів судової влади України на загальнодержавному та регіональному рівнях, а також на рівні окремого суду.

Нові завдання, які стоять перед судовою системою в умовах перебудови правової, соціально орієнтованої держави на засадах ринкових, економічних відносин, потребують ґрунтовного знання основ статистичних розрахунків, щоб сприяти і допомагати їхньому вирішенню.

Під час здійснення аналітичної роботи враховують статистичні дані щодо розгляду справ, відомості про помилки, допущені під час розгляду їх та виявлені під час перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку, під час ознайомлення з роботою суддів на місцях, під час розгляду заяв і скарг громадян. Усе це свідчить про  роботу судів.

Аналіз судової статистики дозволяє координувати роботу апеляційних судів із роботою Державної судової адміністрації та її територіальними  управліннями  з  метою уникнення дублювання статистичних даних, а також для запобігання наданню неузгоджених і суперечливих висновків.

Одержані в результаті аналізу судової статистики дані стають підґрунттям характеристики діяльності суду, зразком правильного й однакового застосування судами чинного законодавства України, а також (за потреби) підставою для  внесення до нього змін.

Правильно організований і проведений аналіз судової практики дозволяє перевірити дотримання норм матеріального та процесуального закону під час розгляду справ і виконання судових рішень; з’ясувати проблемні питання, які виникають під час розгляду різних категорій справ.

Дані судової статистики дають змогу встановити обсяг і якість роботи судів щодо здійснення ними правосуддя: тривалість судочинства, навантаження на кожного окремого суддю, тривалість розгляду справ, якість їхнього розгляду, характер судової репресії, застосування тих чи інших видів покарань.

Статистичні звіти дають змогу керівним органам встановлювати основні тенденції у діяльності органів суду, виявляти типові недоліки в їхній діяльності і застосовувати заходи щодо ліквідації їх та недопущення у майбутньому.

Статистичні дані мають дуже велике значення у справі контролю і визначення напрямку діяльності органів правосуддя. Зрозуміло, що це не єдина форма такого контролю, але разом з іншими матеріалами (обстежень, ревізій та вивчення окремих категорій справ) статистичні показники становлять важливе джерело для контролю за роботою цих органів.

Статичний аналіз діяльності судових органів проводиться головним чином на базі статистичної звітності, яка охоплює своїми показниками усі стадії адміністративного процесу.

Відділ аналітично-статистичної роботи Сьомого апеляційного адміністративного суду на постійній основі надає статистичні дані, потрібні для удосконалення поточної роботи, та готує необхідну звітність.

Удосконалення процесів збору та обробки статистичних даних відбувається з впровадженням та подальшим використанням інноваційних технологій в роботі суду.

 

                                   За інформацією, наданою відділом

аналітично-статистичної  роботи  7ААС

Для нормального відображення та для використання усіх можливостей сайту
увімкніть JavaScript у налаштуваннях переглядача. Після варто перезавантажити сторінку.