Коли фінансування критичне, суди мають альтернативу

Вересень 19, 2022

 

Суди зобов’язані своєчасно повідомляти сторони про час та місце розгляду справи, її рух та результат вирішення спору. Це передбачено законодавством України.

При цьому у зв’язку із військовою агресією російської федерації та запровадженням на території України воєнного стану значно зменшилися надходження до спеціального фонду державного бюджету, а частина судів України станом на сьогодні навіть призупинила свою діяльність через активні бойові дії та тимчасову окупацію.

Відсутність надходжень ставить під загрозу спроможність держави забезпечити відправлення правосуддя, оскільки суди не можуть придбавати папір, марки, інші предмети, оплачувати послуги із доступу до мережі Інтернет, поштові послуги та інше, оплачувати комунальні послуги та сплачувати нарахування на заробітну плату. (рішення Ради суддів України №26 від 05.08.2022 року)

Звісно, ситуація з фінансуванням неабияк вибиває із колії звичну діяльність судів, однак для правової спільноти важливим є функціонування таких модулів ЄСІТС, як: «Електронний кабінет», «Електронний суд» та підсистема  відеоконференцзв’язку. Такий альтернативний варіант комунікації із судом дозволяє не лише забезпечити усі процесуальні етапи розгляду справи, а й суттєво заощадити гроші і час.

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. (ч. 4 ст. 18 КАС України)

Таким чином суди направляють судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС.

Учасники судових процесів можуть зареєструватись у ЄСІТС добровільно, однак адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання державного та комунального секторів економіки мають в обов’язковому порядку зареєструвати офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.

Сторонам, які зареєстровані у ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, де вони є учасниками, лише в електронній формі, направляючи їх на офіційні електронні адреси таких осіб. Водночас, написавши окрему заяву, такі учасники судового процесу мають право отримати копію судового рішення у паперовій формі.

Що ж у підсумку нам дає перехід в електронний формат: належний виклик і повідомлення про стан розгляду справ учасників судового процесу, не затягування строків їхнього розгляду, суттєву оптимізацію часових і фінансових ресурсів тощо. Таким чином, усі процесуальні етапи можуть бути безперебійно забезпечені завдяки альтернативному варіанту комунікації із судом. Саме тому учасникам справ варто об’єктивно оцінювати реалії сьогодення та усвідомлено підходити до процесу комунікації з судами, стаючи активними користувачами ЄСІТС.

 

За інформацією відділу забезпечення судового процесу

Для нормального відображення та для використання усіх можливостей сайту
увімкніть JavaScript у налаштуваннях переглядача. Після варто перезавантажити сторінку.