Seventh Administrative Court of Appeal Exit Reader Mode

Закон і Бізнес: Суд роз’яснив, яка відповідальність передбачена за несвоєчасну сплату податку

У випадку, коли є несвоєчасність сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов’язання, застосовується штрафна санкція, передбачена статтею 126 ПК України.

Про це йдеться у постанові  Вінницького окружного адміністративного суду від 17.11.18, передає «ЗіБ».

Так, до  Вінницького окружного адмінсуду звернулось товариство з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення від 04.07.2017 №000021300, яким застосовано штраф за порушення правил нарахування, утримання та сплати податків у джерела виплати, на підставі ст.127 ПК України у розмірі 247 320, 36 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що товариство помилково не перерахувало узгоджену суму податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, перерахувавши до бюджету нараховану суму коштів в рахунок сплати податку на прибуток.

Під час сплати податку з доходів фізичних осіб за листопад-грудень 2014 року товариство

помилково  перерахувало суму такого платежу в рахунок сплати іншого податку, внаслідок чого у позивача виникла заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб. У подальшому всі платежі зі сплати ПДФО здійснювались на правильний рахунок, однак, враховуючи заборгованість, яка виникла внаслідок помилкової сплати у листопаді та грудні 2014 року, усі наступні платежі зараховувались в рахунок погашення заборгованості за попередній місяць. Тобто сплачене податкове зобов’язання за лютий 2015 року зараховувалось в рахунок погашення заборгованості за грудень 2014 року, яка виникла внаслідок помилкової сплати нанеправильний рахунок.І так кожний наступний місяць.

Таким чином, позивач зазначив про протиправне нарахування суми штрафу на підставі статті 127 ПК України, оскільки ним допущено порушення у формі несвоєчасної сплати суми податку, що має наслідком застосування штрафу на підставі статті 126 Податкового кодексу України.

Позиція адміністративних судів всіх інстанцій:Судами позовні вимоги задоволено, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Вінницькій області від 04.07.2017 №0000021300 скасовано.

Суди зазначили, що твердження позивача про протиправне нарахування суми штрафу на підставі статті 127 ПК України є обґрунтованими, оскільки у разі, коли платник податків не сплачує суми самостійно узгодженого грошового зобов’язання протягом строків, передбачених ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності відповідно до статті 126 ПК України.

Згідно з підпунктом 126.1 статті 126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: у разі затримки до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; у разі затримки більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, положення статті 126 ПК України щодо застосування штрафної санкції застосовується у випадку, коли має місце несвоєчасність сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов’язання. При цьому розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.

У свою чергу, відповідальність за правопорушення, передбачене статтею 127 ПК України, покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу.

 

Джерело:

Закон і Бізнес