Vежа: Суд у Вінниці не поновив на службі полковника Астахова, підозрюваного в порушенні держтаємниці.

March 3, 2020

Сьомий апеляційний суд сьогодні, 3 березня, відмовився відновлювати на службі полковника повітряних сил Олександра Астахова, якого підозрюють в копіюванні секретних документів. Крім того в полковника виявлено ощадкнижку, на якому зберігаються два мільйони російських рублів. Повідомляється, що цей рахунок у Астахова був відкритий за кілька днів до початку російської агресії проти України. 

Засідання відновилося сьогодні після перерви, оголошеної ще 26 лютого. Нагадаємо, що в цьому процесі Астахов вимагає відновити його на службі, повернути йому доступ до документів, що містять державну таємницю, а також відновити йому виплату надбавок до посадового окладу за доступ до держтаємниці.

Першими свою позицію змогли заявити представники командування Повітряних сил, які в процесі виступають в якості відповідачі. З їхніх слів, Астахов добровільно написав рапорт про звільнення з лав Повітряних сил, а відтак військові не мали іншого вибору, як розглянути рапорт та звільнити Астахова зі служби.

Окрім того полковник Астахов отримав дві догани, остання з яких – за неповну службову відповідність.

– Якби ми не звільнили його, то він міг би звернутися зі скаргою і притягнути нас до відповідальності. Ми могли діяти лише в спосіб, передбачений законом, – заявляють представники командування ПС.

Астахов: “Я написав рапорт під тиском”

Астахов у свою чергу заявляє, що керівництво військової частини фактично примусило його написати рапорт. З його слів, з моменту відкриття провадження про копіювання секретних документів та початку службового розслідування, на нього почав чинити тиск його безпосередній керівник.

Окрім того, йому припинили доступ до державної таємниці, через що він не міг в повному обсязі виконувати свої повноваження. А після чергового конфлікту з керівництвом, полковник нібито навіть втратив свідомість і після того перебував в реанімації, а за тим – на тривалій реабілітації.

 – Я був у складній ситуації, коли писав рапорт. З 2012 по 2019 рік я якісно виконував обов’язки. В 2014 році  виконував обов’язки начальника штабу, адже попередній начальник був люстрований. З початку агресії приводив у бойову готовність сили протиповітряної оборони, за що був нагороджений медалями та орденами, зокрема орденом Данила Галицького. Є учасником бойових дій. Вже готувалися документи на присвоєння мені звання генерал-майора, – розповідає Астахов.

Проте з приходом нового начальника штабу, як заявляє полковник, з незрозумілих для нього причин почався моральний та психологічний тиск. “Було незадоволення моєю діяльністю, прямі образи навіть. Були випадки, коли вночі черговий мені шість разів дзвонив. Потім вибачався і казав, що йому так наказали “згори”.

 – Під час чергового конфлікту 1 березня я втратив свідомість, не витримавши психологічного навантаження. Після цього шість діб був в реанімації і ще понад 20 діб лікувався. Я мав бесіду з керівництвом, вони мені пояснили, які можуть бути наслідки кримінального провадження та службового розслідування. Після цього я вирішив звільнитися, – говорить апелянт.

Проте адвокат Астахова стверджує, що попри те, що його довіритель сам подав рапорт на звільнення, насправді він не хотів звільнятися. Це він демонстрував своїми діями: ходив на службу, виконував свої обов’язки. Зрештою, тодішній міністр Полторак не підписав рапорт Астахова – це зробив вже наступний міністр оборони Загороднюк.

 

Суддя: “Чи здатні ви спілкуватися державною мовою?”

Виступ Астахова, як і на попередньому засіданні, відбувався ламаною українською мовою, з сильним російським акцентом та значною кількістю російських слів: видно було, що українському офіцеру досить важко розмовляти українською ж мовою. У зв’язку з цим в якийсь момент суддя звернувся до полковника і запитав, чи володіє той державною мовою в достатній мірі. Після кількасекундних роздумів Астахов все ж відповів, що володіє.

 

– Чи відкликали Ви рапорт про своє звільнення?

– Ні, не відкликав.

 – В чому саме полягав на Вас тиск з боку командування?

 – Мені казали про можливі наслідки кримінального провадження. Що мене позбавлять пенсії та права носіння військової форми.

 – І Ви, полковник, нагороджений орденами, злякалися таких наслідків, якщо не винні?

 – Так.

Зрештою, після останніх виступів сторін, суд видалився до нарадчої кімнати. За кілька хвилин суддівська колегія оголосила резолютивну частину ухвали: в апеляційній скарзі Астахову відмовити, наказ про звільнення полковника з військової служби залишити без змін.

Звідки взялися російські гроші?

Щойно завершилося засідання, присутні журналісти намагалися вкотре взяти коментар в Олександра Астахова про походження двох мільйонів російських рублів на його ощадкнижці. Адже після минулого засідання полковник відмовився відповідати на це запитання.

Спершу Астахов просто ігнорував запитання, зрештою не витримав, зупинився і відповів:

– Це хіба в ході справи розглядається це питання? Откуда вы взяли это?

– В пресі була така інформація.

– Ну хай відповідає на це питання тот, кто написал в прессе.

 

Нагадаємо, як йдеться з матеріалів справи, “протягом 2014-2016 років посадовими особами Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба розроблявся проект наукового дослідження (дисертації), якій надано гриф обмеження доступу “таємно”.

У той же час, у березні 2016 року перший заступник начальника штабу командування Повітряних Сил полковник Астахов без дозволу керівника зазначеного вищого навчального закладу здійснив копіювання електронної версії цього секретного документу на незареєстрований носій інформації, після чого зберіг його на власному ноутбуці, який знаходиться за місцем його проживання та підключений до мережі Інтернет”.

Видання зазначає, що “18 квітня 2015 року Астахов несанкціоновано скопіював і зберіг у себе на комп’ютері секретну телеграму від командування Повітряних сил”.

Вже в квітні в помешканні полковника та в його кабінеті здійснили обшук: “Вдома у нього виявлена ощадна книжка Ощадбанку Росії, відкрита 15 лютого 2014 року, на якій знаходяться 2 млн рублів.

Також за місцем проживання вилучено секретні документи, зокрема, про застосування авіації в зоні АТО/ООС, склад угруповання російських військових на цій території, склад російської авіації вздовж українського кордону, можливості російських Повітряно-космічних сил і Зенітно-ракетних військ.

Крім того, у нього зберігався документ про діяльність авіаційного угруповання Повітряно-космічних сил РФ і НАТО станом на лютий поточного року.

На робочому місці полковника виявлений секретний документ “Бойовий і кількісний склад Військово-транспортної авіації та Повітряно-десантних військ РФ” – йдеться в повідомленні.

Як зазначають “Українські новини”, суд відмовився заарештовувати ощадкнижку полковника, але наклав арешт на документи та техніку.

Водночас, як видно з декларації Астахова, він володіє лише квартирою у Вінниці та земельною ділянкою в Хмельницькі області. Також у власності полковника – Volkswаgen Tiguan 2011 року випуску. Про ощадкнижку в декларації військового за 2018 рік нічого не вказано.

Фото Ольги Мірошниченко

 

Джерело:

Vежа

Для нормального відображення та для використання усіх можливостей сайту
увімкніть JavaScript у налаштуваннях переглядача. Після варто перезавантажити сторінку.