Центр суддівських студій: Визначаючи ризик від провадження господарської діяльності, варто враховувати специфіку фермерських господарств

Лютий 1, 2021

Джерело: Центр суддівських студій

Правова позиція: Оцінка органом державного нагляду ступеня ризику від провадження господарської діяльності є визначальним фактором, відповідно до  якого органом державного нагляду визначається періодичність проведення планових заходів стосовно такого суб`єкта господарювання та встановлюється перелік питань, у межах яких здійснюватиметься такий плановий захід.

Інформація, яка буде використана для визначення всіх компонентів (у тому числі й ступеня ризику від провадження господарської діяльності) має бути оновленою на момент формування проєкту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду на плановий період.

Обставини справи: Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Управлінням Держпраці у Вінницькій області визначено перелік суб`єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду у плановому періоді на 2019 рік та внесено відповідні відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду для формування cистемою проєкту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду на 2019 рік та автоматичного виявлення нею суб`єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду на 2019 рік.

До переліку таких суб`єктів господарювання увійшло Фермерське господарство «БОДНЮК», яке визначено Управлінням Держпраці у Вінницькій області як суб`єкт господарювання із середнім ступенем ризику окремо у сферах зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб і інвалідністю, а також окремо у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення. Так, Фермерське господарство «БОДНЮК» мало (могло) перевірятись Управлінням Держпраці у Вінницькій області у 2019 році:

– на предмет додержання законодавства у сферах зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю – за середнім ступенем ризику;

– на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення – за середнім ступенем ризику.

Відповідно до Плану комплексних заходів Фермерське господарство «БОДНЮК» визначено як суб`єкта господарювання, який у 2019 році підлягає комплексному плановому заходу державного нагляду.

Позиція адміністративних судів всіх інстанції: Рішеннями адміністративних судів усіх трьох інстанцій адміністративний позов задоволено.

При прийнятті рішення суди виходили з того, що Фермерське господарство «БОДНЮК» безпідставно віднесено до суб`єктів господарювання із середнім ступенем ризику, тому прийняті за наслідком такого включення спірні рішення є протиправними та мають бути скасовані.

Суди вказали, що у період з 01.09.2018 до 06.02.2019 за відсутності нормативно-правового акта, який би визначав критерії розподілу суб`єктів господарювання за ступенем ризику їхньої господарської діяльності, періодичність проведення заходів та перелік питань для їхнього здійснення, в Управління Держпраці у Вінницькій області не було законних підстав для визначення позивача як суб`єкта господарювання із середнім ступенем ризику господарської діяльності у сфері зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю та у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Рішень щодо визначення ступеня ризику позивача у сфері промислової безпеки та у сфері зайнятості працевлаштування осіб з інвалідністю як окремих документів відповідачем не приймалося, ним було визначено ступінь ризику при внесенні відомостей про позивача до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду.

Відповідно до Критеріїв оцінки ступенів ризику у сфері зайнятості працевлаштування осіб з інвалідністю 2009 позивач відноситься до незначного ступеня ризику – і перевірка повинна здійснюватися один раз на 5 років.

Враховуючи викладене, при визначенні ризиків від провадження господарської діяльності,  варто також враховувати специфіку фермерських господарств, сферу їхньої діяльності.

Суди також зауважили, що внаслідок необґрунтованого визначення Фермерському господарству «БОДНЮК» середнього ступеня ризику від провадження господарської діяльності, з`явилася загроза проведення з боку відповідачів більше, ніж передбачено, заходів державного нагляду, а також збільшення обсягів такого контролю.

Крім того, більшість фермерських господарств є сімейними, з невеликою кількістю працівників та без устаткування підвищеної небезпеки.

Суди також зазначили, що незважаючи на те, що перевірка стосовно позивача протягом 5 років не проводилася, така обставина не могла слугувати підставою для віднесення позивача до суб`єктів господарювання із середнім ступенем ризику у сфері зайнятості і населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, чи взагалі визначення ступеня ризиковості.

Отже, оскільки зазначені планові заходи не є тотожними, проводяться незалежно один від одного, з різною періодичністю, визначеною відповідно до різних критеріїв розподілу суб`єктів господарювання за ступенем ризику їхньої господарської діяльності у вказаних сферах та за різним переліком питань, здійснення відповідачем у плановому періоді одразу двох планових заходів державного нагляду щодо позивача є протиправним, з огляду на те, що протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду не допускається.

Повний текст рішень можна знайти за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/ справа № 120/1235/19-а

За інформацією відділу узагальнення судової практики 7ААС .

Для нормального відображення та для використання усіх можливостей сайту
увімкніть JavaScript у налаштуваннях переглядача. Після варто перезавантажити сторінку.